News » Farming » Articles »

Annual awards presented

Published: 5 Jul 2012 13:000 comments

Equine and agriculture students received the following awards;

Discussing the awards ceremony booklet at CAFRE Enniskillen Campus are Agriculture & Rural Development Minister Michelle O'Neill with (from left) John Fay, Director CAFRE; Robert Houston, Chairman and Seamus McAlinney, Head of Campus.

Level 3 Work-Based Diploma in Agriculture - Ian Dorrian, Omagh; Brian Maguire, Newtownbutler; Mark McFarland, Newtownstewart; Jason McKenzie, Tempo; Owen Taggart, Omagh.

Level 2 Work-Based Diploma in Agriculture - Declan Dolan, Derrygonnelly; Christopher Irwin, Fivemiletown; Sean Murphy, Fivemiletown.

Level 2 Award in Agriculture(day release) - Neil Kee, Strabane; Aiden McBride, Plumbridge.

Level 2 Work-Based Diploma in Agriculture (multi-skilling) - Ryan Cooke, Armagh; Conall Daly, Omagh; Stephen Doyle, Newry; Gary Elliott, Newtownbutler; Conor Fitzpatrick, Rathfriland; David Fleming, Omagh; Henry Giles, Omagh; Christopher Gribben, Newry; James Irvine, Kilkeel; Niall Killen, Newry; Ryan Lucas, Dungannon; Mark McDowell, Rathfriland; Cormac McGarvey, Newtownhamilton; Niall McGuinness, Armagh; Ciaran McNulty, Omagh; Michael Murnion, Newry; Christopher Patterson, Irvinestown; Shane Quinn, Dungannon; Andrew Williamson, Newtownbutler.

Level 2 Certificate in Agriculture(multi-skilling) - Brendan Magee, Mayobridge;.

Level 2 Award in Agriculture(multi-skilling) - Shane Branagan, Hilltown; Jonathan Watt, Newtownhamilton.

BSc)Hons) Degree in Equine Management - 1st overall; Andrew Ross; 2, Martina Dunne.

Vaughan Trust Award for top final year degree student - Andrew Ross.

Tullyraine House Cup, top final year degree student - Andrew Ross.

Irish Draught Horse Society Cup, best dissertation by final year degree student - Andrew Ross

Vaughan Trust Awards, BSc(Hons) Degree in Equine Management - First year overall - Kathryn Boyd; second year overall - Craig Rountree.

Foundation Degree in Equine Management - First year overall - Anna Wallace; final year overall - Annalice Cullen.

Irish Thoroughbred Breeders Association Cup, Degree second year student with best marks for practical coursework - Kyle Hayes.

Northern Bank Trophy, first year foundation degree in equine management, best marks in business management - Janet Furlong.

Erne Veterinary Group Cup, best practical mark in work placement for Foundation Degree - Annalice Cullen.

Elanco Animal Health Prize, top Foundation Degree final year student, applied investigative project - Annalice Cullen.

BTEC Level 3 Extended Diploma in Horse Management - 1, Aobheann McCabe.

Vaughan Trust Award for top Level 3 extended diploma in Horse Management Students - final year; Aobheann McCabe; first year; Gabrielle Percival.

Hart Prize, best performance in first year BTEC Level 3 Extended Diplomas in Horse Management - Leanne Buchanan.

BTEC Level 2 Diploma in Horse Care - 1, Mark Walker.

Thompson Cup, best performance on BTEC Level 2 Diploma - Mark Walker

Vaughan Trust Award, top practical Level 2 Diplomas student - Kerry McTeggart.

Forging Cup, best performance in forgework examination - Michael Hodson.

Paul Duddy Cup, best endeavour in forgery - Angus Holmes.

Forster Richardson Trophy, leading Point to Point rider - Danielle McKeever.

Glenalla Cup, contribution to Enniskillen Campus Racing Club - Mark Rapple.

NI Dressage Society Cup, best dressage performance - Ian McCluggage.

Equine Business Club Cup, most commitment to riding club - Zara Doyle.

Equestrian and Farm Feeds Cup, most progress during year - Kirsty Wilson.

Response Cup, best showjumping performance - Sarah Manders.

Vaughan Trust Travel Awards,top two students in Level 2 and Level 3, Diploma in Agriculture - Joe Milligan, David Fleming, Owen Taggart, Jason McKenzie.

Ulster Bank Cup, top student in Level 2 Diploma in Agriculture - David Fleming

William Wilson Cup, top dairying student on Level 3 Diploma in Agriculture - Owen Taggart.

Fermanagh Cup, top multi-skilling Fermanagh student - Andrew Williamson.

South Tyrone Cup, top multi-skilling Tyrone student - David Fleming.

UFU Prize, first in practical work - Andrew Williamson.

Fermanagh Grassland Club prize, best grass skills - Sean Murphy

West Prize, best endeavour in Diploma in Agriculture - Jason McKenzie.

YFCU prize, best progress - Christopher Irwin.

Greenmount Association Cup, top multi-skilling student - David Fleming.

Jump to first paragraph.

Comments

comments powered by Disqus